Česko-vietnamské oslavy jara

I letos se organizátoři rozhodli spojit vietnamské oslavy nového lunárního roku s českým masopustem. V libušské tržnici Sapa vypukly oslavy příchodu jara obou zemí v neděli 15. února. Dle pořadatelů až 800 lidí přišlo poznat gastronomické a kulturní spojení Česka a Vietnamu.

Tradiční vietnamský lví tanec k příchodu nového jara, foto: Jana Černá
V restauraci Đông Đô, nacházející se uvnitř tržnice, probíhaly workshopy a ochutnávky jídel z české masopustní tradice a vietnamského lunárního jídelníčku. Návštěvníci měli možnost ochutnat boží milosti, koblihy, tvarohové myšičky, ale i prejt, tlačenka nebo jitrnice. Na druhé straně sálu se soustřeďovaly stánky s vietnamskými tradičními pokrmy jako smažené jarní závitky nem, slaný rýžový koláč bánh chưng, grilované vepřové maso, vietnamský zelený čaj nebo kafe.
Návštěvníci mohli vidět, jak se vyrábí tradiční lunární slaný koláč bánh chưng, foto: Jana Černá

V českých stáncích si lidé nechávali poradit, jak upéct pravé masopustní sladkosti, o což se zajímali nejen Vietnamci, ale i Češi. „V našem kraji se masopust moc neslaví, takže mě potěšilo, že jsem mohla poznat i české masopustní dobroty. Kombinace božích milostí, vietnamských závitků a vietnamského kafe bylo vskutku perfektní,“ pochvaluje si Míša, která z oslav odcházela s receptem na nadýchané boží milosti.

České masopustní dobroty zmizely během 15 minut
Nechyběla tombola ani výklad z lunárního kalendáře, kde se fronty tvořily téměř po celou dobu oslav. U stánku s vietnamskou kaligrafií se zase dalo nechat napsat různá slova jako šťastný nový rok, radost nebo láska. Hned vedle seděly děti a zdobily si mnichovické perníčky. „Nejvíc mi chutnal prejt, jarními závitky a tvarohové myšičky. A teď jsem si ozdobila perníkového koně,“ líčí sedmnáctiletá Tiên, která se v Čechách narodila a je takřka odkojená na české kuchyni. U stánku, kde si Tiên zdobila koně seděly další dvě holky – jedna z Indie, druhá z Liberce.
Stánek s vietnamskou kaligrafií, kterou kreslil vietnamský odborník. Vedle seděla malá vietnamská holčička, která mu překládala. Foto Jana Černá
Doprovodná představení byla též směsice obou kultur. Samotný moderátorský pár představoval mladý – Vietnamec hovořící perfektní češtinou a mladá Češka. Vietnamský dračí tanec vystřídaly české lidové písně a tance. Jako korunu celé multikulturní náladě dodala dvojice vietnamských kluků, kteří ve vietnamských krojích zazpívali Lady Carneval od několikanásobného českého slavíka.

Lidí bylo ze začátku opravdu hodně, tudíž někteří neváhali a odešli mezitím do tržnice, aby nasáli lunární atmosféru přímo mezi obchodníky. „Zašel jsem si nejdřív koupit nudle, krevety a bylinky a nějaké ovoce, protože tady bylo ze začátku strašná spoustu lidí,“ vysvětluje Víťa, proč přišel na oslavu až hodinu po začátku a ukazuje mi tašky plné vietnamských ingrediencí, které právě zakoupil.

Nový lunární rok, který začal 18. února, je ve znamení kozy. Jde o zvíře veselé, hravé a rádo skáče. Jak je vidět, propojování kultur opravdu může být veselé, hravé a nejeden účastník oslav musel skákat z českého stánku do vietnamského a naopak, aby stihl vyzkoušet všechny dobroty. Kráčíme-li spolu k úspěšné integraci vietnamské komunity do české společnosti, takových akcí by mělo přibývat.

Komentáře

Ještě tu nikdo nic nenapsal :(