Jak bezpečně zvládat manické epizody

„Zítra pojedu s Izinkou do zábavního parku v Milovicích – do Mirakula. Je to mega velký a je tam hodně atrakcí, je tam i vodní svět. Určitě se jí tam bude líbit. Koupila jsem jí minulý týden v Praze plavky. Jednodílné, protože na bikiny je ještě moc malá. Vypadalo by to úchylně. Úchylové číhají všude. Se strachy picnu, až bude větší a bude chodit po městě sama. Co když bude chodit na seznamky a bude chatovat s nějakými úchyly. To nebudem mít vůbec pod kontrolou. To bude mít svůj mobil, bude si na tom dělat v podstatě co chce, my o tom nebudem mít ani šajnu. To neuhlídáš, ani kdyby ses postavil na hlavu. Navíc v její době ty sociální sítě budou jiné než dneska. Na Facebook budou chodit už jen důchodci a osamělé maminky. Instagram dostane. Tik Toku, pokud do její puberty vydrží, tak bude mít tisíce tváří, a to nebezpečí bude ještě vyšší. A co ti lidi vymyslí za nové sociální sítě, to snad si ani nechci představovat. Já ti nevím… v kolik jí dáme mobil? Myslíš, že to počká aspoň do jejích 10 let? Budem sledovat její vrstevníky, jak budou mít mobily, aby nebyla outsider. Musíme ho pořídit, až budou mít děti okolo taky, aby nebyla pozadu. A co notebook, v kolika letech se dětem dává vlastní notebook? Bůh ví, jestli až bude školou povinná, to nebude už dokonce. Třeba bude dostávat úkoly na mail a bude potřebovat internet k tomu, aby se vůbec mohla učit a dělat si domácí úkoly. Třeba už prvňáčci budou chodit do školy s notebookem jako my kdysi na vejšku. Se budou učit psát a počítat skrz nějaké programy a aplikace a ten učitel tam vlastně bude jen do počtu, aby je škola nemusela všechny vyházet a zničit tak životy tisícům lidí. No ta umělá inteligence, to je. To si člověk připadá normálně jak v nějakým kouzelném světě nebo ve sci-fi filmu. Zadáš jednu větu a ono ti to během několika vteřin vygeneruje inteligentní odpověď, jak kdyby to vytvořil fakt chytrý člověk. Tuhle jsem to zkoušela do práce a fakt to funguje perfektně. Jak jsem dělala před mateřskou copywritera, tak ta práce už normálně ani nemusí existovat, to všechno zvládne Chat GPT. No, co myslíš? Já si osobně myslím, že…“ vysypu bleskově ze sebe a mezitím se nadechnu jen párkrát.

„Prosím tě zpomal, bavili jsme se o tom, že pojedeš s Izinkou zítra do Milovic. Ty hrozně zase přeskakuješ z jednoho tématu do druhého. Vůbec nejsi schopna udržet jednu myšlenku. Jseš strašně zrychlená. Sotva se nadechneš, když mluvíš. Ty máš zase mánii, viď.“ udeří hřebík na hlavičku můj manžel. On totiž vždy bezpečně pozná, kdy „to“ na mě leze. Přesně identifikuje, kdy u mě začíná mánie nebo deprese. Zná mě a moje stavy tak dokonale, že by mi mohl dělat profesionálního zaznamenatele mánii a depresí.

Během mánie nejen, že mluvím jak křeček na kokainu, taky nedokážu stát nebo sedět na jenom místě, furt vyskakuju, pošlapuju, neustále si poklepávám prsty a šiju sebou o stošest. Nedokážu se lidem při hovoru dívat zpříma do očí, za to moje oči stále kloužou po místnosti a hledají, na co by se zaměřilo v okolí. Melu většinou nesmysly, které si později ani nevybavuju, že jsem řekla, takže dochází k informačnímu šumu. Můj mozek je jak totálně přehřátý procesor, co nemá čas nabrat druhý dech, protože pořád jeden na 200 %. Nestíhá sledovat moje myšlenkové pochody, nestíhá produkovat slova tak rychle. Myšlenky proudí tak rychle, že je nestačím doříct. Některé věty nedávají vůbec smysl, protože je nestihnu ani doříct, a přitom už začnu říkat jinou větu. I když má člověk kontext, tak věci, které říkám nemají hlavu a patu a člověk se musí hodně přemáhat, aby mě vůbec stíhal poslouchat.

Co během mánie je u mě nebezpečné je šílené utrácení. Kvůli tomu jsme s manželem taky zrušili společný účet a já mám jen přístup na svůj vlastní účet, kam si naschvál nechávám posílat co nejméně peněz, tak abych nemohla během mánie zbytečně a nekontrolovaně utrácet. Nejlákavější destinace nákupů jsou pro mě knihkupectví a vintage oblečení. V těchto místech se během manické fáze chovám jako feťák. Všechno musím mít, do kabinky si nesu tunu oblečení a polovinu z toho si opravdu odnáším domů. Doma se mi to pak kupí, a když mánie pomine, začnu řešit, kde to uskladnit. Takže si dokážete představit ten bordel v šatně a skladu. Během nákupů mě pronásleduje pocit, že když si danou věc koupím, udělá mě to lepším a spokojenějším člověkem. Prostě mi bude na světě líp, když si tu věc odnesu domů a budu se z ní radovat příštích 20 let. Samozřejmě okamžikem, kdy danou věc donesu domů, ta radost končí. Občas si ty věci ani jednou v životě neobléknu. Knihy si ani z ochranného obalu nerozbalím a o přečtení nemůže být ani řeč. Prostě se mi to doma nahromadí, protože během mánie se nedokážu soustředit a nečtu. S vidinou toho, že si to během remise přečtu se chlácholím, abych se neobviňovala z toho, že jsem si tu knihu vůbec koupila. Během mánie mě vůbec nenapadne, že by bylo rozumnější si tu knihu půjčit v knihovně, protože co když se mi nebude vůbec líbit, to by byly prachy spláchnuté do záchodu a kniha by zabrala místo na poličkách, kde už to je už tak dost přecpané, protože si knihy nekupuju jen já, ale občas i můj manžel.

Jednou jsem během mánie spala jen do pěti hodin ráno. Vzbudila jsem se se skvělým nápadem. Naházím si na podlahu v obýváku všechno, doslova všechno, co si budu chtít vyšít a nakreslit. Vytáhla jsem všechny možný knihy z poliček, fotky, obrazy ze zdi, plakáty, suvenýry, sošky, Izinčiny hračky, pastelky, šperky, svoje oblečení a milion další věcí. Vše jsem si pečlivě naaranžovala na podlaze po celém obýváku tak, že se nedalo nikudy chodit. Když jsem to měla hotové, začala jsem si originální aranžmá fotit, abych z toho mohla vycházet při kreslení a vyšívání.

Jakub se v sedm ráno díky budíku probudil a jeho pohled bych už nikdy nechtěla vidět znova. Takový děs a vztek. Kroutil hlavou, že jsem se musela zbláznit. Že to není normální chování, že to je na psychiatra. To jsem ještě nebyla diagnostikovaná a nechodila jsem k žádnému psychiatrovi, jen občas na terapii. Hned si skočil pro mobil, aby to vše vyfotil, a měl pro mě důkaz, až budu v normálu, abych si mohla připomenout, co jsem vyváděla za voloviny. Já jsem ho mezitím s úsměvem a neskonalým nadšením ujišťovala, že to je naprosto normální kreativní proces. Že takhle tvoří všichni, kdo něco někdy dokázal. Že je to součást kreativní flow a není na tom nic zvláštního a rozhodně to není na psychiatra ani Bohnice. Dokonce jsem se na něho trochu zlobila, že to nechápe a bere to jako nějakou anomálii a dokonce se to odvažuje fotit. Když jsem se za pár dní dostala do remise a prohlížela jsem si ty fotky, tak jsem se musela smát, ovšem pocity jsem u toho měla smíšené, protože jsem věděla, že to budu muset nějak řešit, aby se to neopakovalo nebo dokonce nezhoršovalo.

U lidí s bipolární poruchou občas hrozí, že se během mánie stanou promiskuitní. Tenhle problém naštěstí nemám, ale co miluju během manické periody, je seznamování se s novými lidmi. Jsem schopná se na půl hodiny vykecávat v pekárně a poznat tak prodavačky blíže. Nebo klidně s někým, kdo zrovna stojí ve frontě přede mnou, přestože dotyčný nebo dotyčná o rozhovor vůbec nestojí a už by rádi odešli, ale já je svými řečmi dokážu zdržet na dostatečně dlouhou dobu, abych jim vymluvila díru do hlavy. Během své výřečnosti totiž nepostřehnu, že je to někomu už nepříjemné, že by raději ode mě utekl, avšak ze zdvořilosti to neudělá.

Když mám mánii, tak nespím, respektive naspím toho velmi málo. Jdu spát po půlnoci a v pět jsem už na nohách. Netrpělivě vyhlížím východ slunce a když to počasí aspoň trochu dovolí, jdu na zahradu vypít si ranní kafe a u toho tančím balet, boxuju nebo jen tak poskakuji pod prvními slunečnými paprsky. Důsledkem nadměrného pohybu a málo spánku taky rychle a nekontrolovaně hubnu. V průměru týden mánie z mě znamená úbytek 3-4 kilogramy, což mě samozřejmě těší, protože podle mě mám během normálu právě ty 3-4 kila navíc. Špeku na břiše mizí, podprsenka je o něco volnější a kalhoty začínají být trochu volné a můžu nosit přiléhavé věci, které upínají celé tělo, protože si chci užít ten pocit, že nikdy nepřečnívá žádný špek, než to naberu v depresi všechno zpět.

Na mánii je nebezpečné to, že je vysoce návyková. Tím, že je moc příjemná, tak to z člověka dělá vlastně otroka. Na mánii se těším, po mánii se mi stýská, když ji dlouhou dobu nemám. Mánii si mám chuť vyvolat, abych znovu bez námahy zhubla přebytečná kila, abych mohla tvořit, abych byla nápaditější, aby mě to kreativní tvoření bavilo na maximum, abych měla zase ten nesrovnatelně boží pocit, že moje nápady patří mezi ty nejlepší na světě. Mánie je v podstatě skvělá věc. Mám při ní pocit, že zvládnu všechno na světě, všechno a všichni mě baví. Baví mě objevovat nové věci, zažívat nové zkušenosti. Veškerou aktivitu, kterou vykonám, tak do ní vkládám všechno. Všechno totiž dělám na maximum, protože to, co jsem se rozhodla dělat, mě jednoduše neskutečně baví. Jsem prakticky nezastavitelná, tak ty aktivity dělám i rychle. Všechno se daří. Daří se vše, na co šáhnu. Ty obrazy se všechny povedly za bleskovou dobu. Dávám tomu všechno. Všechno je zalité sluncem. Ve všem jsem dobrá. Ty texty, které jsem napsala, nemají konkurenci. Jsou skvělé, originální, nejvtipnější, že už lepší být ani nemůžou. Nikdo by to nenapsal líp. Já sama už bych to nikdy nenapsala lépe. Každá věc, kterou dokončím, je nejlepší a už bych takový výkon nikdy ze sebe nevypotila. Tudíž se to musí každému líbit. Je to najednou smysl mého života. Moje podstata. Moje genialita. Můj dar. A kdo to nevidí, ten ať se jde léčit. Protože to snad proboha musí vidět všichni.

Uznat, že u mě probíhá nebezpečná mánie je kapitola sama o sobě. Je to tak příjemný zážitek, že se mi to připouští velice těžce. U deprese si to připustím hned první dny při prvních příznacích. U mánie jsem se to též naučila, ale jde to podstatně hůř. Je to tím, že mánie prostě nebolí, naopak navozuje pocity absolutního štěstí. Komu se chce utnout takové pocity vnitřního blaha? Kdo by chtěl vzít za brzdu takovému návalu radosti, geniality, kdy rádoby skvělé nápady padají jak kapky deště z nebe? Nikomu, kdo má všech pět pohromadě, se to nechce brzdit, natož zastavit. Takový pocit je totiž výjimečný, nevzniká na denní bázi. Navíc je to zcela zdarma. A hlavně já vím, že po této fázi logicky přichází deprese, tak si to prostě chci ještě pořádně užít, dokud to aspoň trochu trvá.

Co dělám, když si připustím, že mám mánii? Jdu si prvně zaběhat sprint, abych se unavila a zastavila tok myšlenek. Nejlépe večer na běžeckém trenažéru, aby mě nikdo neviděl, neboť by mě měl za blázna, co utíká před násilníkem. Běžím potichu, bez hudby, nebo když už tak nějaký totální odpalovačky. Zpívám si u toho, nebo spíš u toho křičím z plného hrdla, protože to nadšení a tu veškerou energii nějak z těla i mysli dostat musím. Nebo si u sprintu hodně povídám sama se sebou. Mám jistotu, že mě nikdo neslyší a nebude mě považovat za cvoka. Nedostávám zpětnou vazbu, nikdo mi neříká, že to co povídám, nedává smysl. Nikdo mě nesoudí a nehlídá. Nikdo mě neupozorní na to, že bych měla zpomalit nebo přemýšlet dřív, než začnu mluvit. Nikdo mě nebuzeruje. Po takovém náročném sprintu, který většinou trvá 15 – 20 minut, jdu do sprchy a rovnou spát. Většinou se pak vyspím docela dobře. Ani prášky na spaní nejsou potřeba. Druhý den ráno se objednám k terapeutce jako akutní případ. V smsce jí stručně vysvětlím, čím si momentálně procházím a proč ji potřebuju nutně a co nejdříve vidět. Většinou u Dity dostanu termín do jednoho týdne. Občas se to sejde tak, že k ní zajdu už 2. nebo 3. den. Někdy když je to hodně na hraně, tak beru za vděk i online termínem. Hlavně to s ní musím co nejrychleji probrat a zastavit tu mánii včas, než způsobí nedozírné nenávratné následky.

Když si sama uvědomím, že mám mánii a je třeba zvolnit, tak si naordinuju sociální distanc. Nechodím ven, nebo jen minimálně jako do obchodu, k lékarníkovi, na poštu, do školky pro dceru. Vynechávám nicméně obědy a setkání s přáteli, rozhodně neoslovuju cizí lidi, i když mě to láká se s nimi seznámit, nezabředávám do rozhovorů s novými lidmi, nezvu je k sobě domů. Velkým obloukem se vyhýbám Praze, kde jsou antikvariáty, knihkupectví a vintage obchody s hadrama. Když to jde, jdu ven bez kreditní karty. I když v dnešní době, kdy se platí mobilem nebo hodinkami tohle pravidlo vlastně moc smysl nedává.

Když se pomalu vracím do normálního režimu, je pro mě zásadní odpočinek. Hodně si pouštím klasickou hudbu z gramofonu. Cvičím jógu, vařím, uklízím. Odpočívám v průběhu celého dne, to je opravdu moc důležité, abych se vyhla prudkému pádu do těžké deprese, která automaticky nastává po mánii.

Co je hodně těžké je pracovat, aniž bych naslouchala vnitřnímu hlasu, který neustále našeptává nové geniální nápady, které jsou mnohdy dost šílené. Je to podstatně lepší od tý doby, co se neživím jako copywriter v reklamě, což je hodně kreativní práce, ale dělám doktorát. Akademická půda je pro moji nemoc a mánie i deprese úplně ideální. Když pracuju, nemůžu si moc dovolit ujíždět na nápadech. Vše musí být vědecky podložené a odargumentované, takže to nepodporuje moje šílené nápady. Nemám ani prostor je nějak rozvinout dál. Prostě to musím ignorovat a soustředit se na fakticky podložené informace.  A to mi pomáhá zastavit ty strašné proudy nápadů a ideí.

Když si začnu uvědomovat začínající mánii, okamžitě píšu své psychiatričce, s kterou se vidím jednou za dva měsíce, ale jsme v častém mailovém kontaktu a můžu ji napsat s jakýmkoliv problémem a ona mi většinou do hodiny odpoví a funguje to takhle spolehlivě. Popíšu ji, že na sobě pozoruju znaky mánie a zeptám se ji, zda si můžu snížit ranní antidepresiva z 5 mg na 2,5mg. Ona mi to odsouhlasí a já to začnu plnit. Většinou to zafunguje druhý, třetí den, kdy praktikuju vše výše zmíněné plus to snížení antidepresiv, a mánie pomalu pomine a já se vracím do normálu. Když mám štěstí, tak se vyhnu depresi. Když ne, tak udeří lehká forma deprese.

Hlubokou depresi už jsem neměla, ani nepamatuju. A takhle funguju už rok a půl, že se mi daří mánii zastavit vždy v prvních dnech a tím se vyhýbám i hlubokým pádům na psychické i fyzické dno. Každý si musí najít ten správný mix léků a praktik, které na něho bude fungovat při mániích. Můj případ dokazuje, že to jde. Jen to chce čas a zkušenosti. Ty zkušenosti se bohužel nezískávají zdarma ani lehko. Nicméně, každá mánie, kterou jsem si prošla, mi něco dala, něco mě o sobě naučila, díky které jsem se zlepšovala a naučila se s ní pracovat. Chce to prostě jen čas a kupu trpělivosti sám se sebou.

Zveřejněno 25.11.2023 v Nezařazené - Komentáře - 0 »


Může člověk s bipolární poruchou mít hodnotný život?

Ano, může. Jsem jedním z těch šťastlivců. Není nás bohužel hodně, ale snad se blýská na lepší časy tím, že se o duševních onemocněních v Čechách více mluví a diskutuje. Nejzávažnější je na této klinické nemoci to, že zhruba 25 % lidí přemýšlí nad sebevraždou a 20 % z nich je doopravdy dokoná.

Bipolární afektivní porucha je relativně nová nemoc, jež se často vyskytuje u kreativních jedinců. Není tolik probádaná a odborníci přesně neví, z čeho vzniká. Trvá v průměru 4 až 5 let, než se diagnostikuje.

Já jsem bojovala s depresemi od puberty. Znáte to, takové vietnamské klišé. Jedničkářka, co se učila nejen pro sebe, ale i pro rodinu a celý Vietnam, abych komunitě nezkazila pověst, takže jsem vyrůstala pod obrovským tlakem, že selžu.

Do osmi let jsem žila v Hanoji vedle babičky a ze dne na den jsem se s mámou stěhovala za tátou na druhý konec světa. Od té doby jsem vyrůstala v ryze českém prostředí. Takže banán jak poleno, co fyzicky i v hlavě pendloval mezi Vietnamem a Českem.

Do toho se ve mně pral ještě kus francouzského pradědy, v jehož rodné zemi jsem strávila 4 roky. Moje babička z mamčiny strany měla bipolární poruchu, ale bohužel neléčenou, takže ji zavírali do kazajk a v podstatě se dožila vysokých let hlavně díky trpělivé rodině a především díky modlení a častým meditacím.

Já mám naštěstí „jen“ ten nejlehčí typ bipolární poruchy – cyklotymii. Díky terapii, na kterou jsem začala chodit v roce 2015, se podařilo nemoc zachytit včas. Jednou za čtvrt roku mívám epizody, kdy se mi extrémně mění nálada.

Většinou to začíná mánií, kdy jsem hyperaktivní, skoro nespím, nestíhám jíst, napadá mě spoustu nápadů, seznamuju se s mnoho lidmi a návštěvy v knihkupectvích a antikvariátech na kreditce zanechávají poměrně velkou díru. Mám toho tolik co říct, že ani můj mozek to nestíhá, natož mé okolí.

Načež po cca 3 týdnech udeří deprese většinou trvající stejnou dobu, kdy jsem strašně vyčerpaná, smutná a bez jakékoliv energie či chuti vstát z postele. I jednoduchý úkon jako vyčištění zubů je problém, natož práce, domácnost a starost o čtyřletou dcerku. Díky bohu za mého úžasného manžela, rodinu a nejbližší přátele.

Jestli mi covidové lockdowny něco daly, tak je to definitivní diagnóza mé nemoci v březnu 2020. Tušila jsem, že je se mnou něco špatně. Jen jsem nevěděla co přesně a jak to léčit. Epizody přicházely většinou po nějakém rasistickém nebo xenofobním útoku či nezdaru v práci.

Až po 5 letech individuální terapie a psychologických testů se doktoři shodli na bipolární poruše. Povím vám, byla to neskutečná úleva. Vědět, že existují léky, v mém případě stabilizátory nálad, díky kterým můžu žít normální život, být šťastná a prožívat mateřství po boku úžasného manžela.

Kromě složitého hledání dobrých terapeutů a doktorů bylo zásadní nevzdát cestu za dobrými léky, u kterých se neprojeví nežádoucí vedlejší účinky. Já mám za sebou 10 různých léků a kombinací, jednou jsem kvůli alergické reakci na pár dní skončila na kožním. Ale moje pitbullí povaha kickboxera se nikdy nevzdává, dokud je na konci tunelu aspoň kousíček světla.

Nezbytné je také mít pevné rodinné zázemí a nejbližší přátele, kteří se na vás nebudou zlobit, když je v návalu brutální upřímnosti a vzteklosti pošlete do míst, kam slunce nesvítí. A naopak vám ještě nesou květiny a dopisy plný povzbuzení přes okno, protože ví, že na vás padla deprese, během níž si vyčítáte, co jste během mánie zase provedli, nevycházíte z domu a s nikým se kromě manžela a dcerky nechcete stýkat.

O mé nemoci se v rodině a nejbližším kruhu mluví zcela přirozeně. Ale k veřejnému coming-outu jsem se odhodlala až po několika týdnech po diagnóze, i když na vkus mé terapeutky to bylo překvapivě brzo. Ono mi to sdílení, mluvení a psaní o tom dost pomáhá se s tou nemocí sžít. Moje bipolárka, respektive máničky a depresičky, jak jim láskyplně s manželem říkáme, jsou takoví nezvaní kamarádi do našich životů.

Tato nemoc mě nedefinuje, je jen součástí mě. Upřímně, i když je to při každé epizodě sakra těžké, tak kdybych si měla vybrat mít, či nemít bipolární poruchu, vyberu si ji mít. Můj manžel mě bez této nemoci nezná, a přesto si mě vybral za životní partnerku. Bez svých mániček a depresiček bych nevnímala svět tak, jak ho vnímám. Neuměla bych ho cítit a vyjádřit tak, jak to umím.

Velkým problémem lidí s duševním onemocněním je pocit studu. Já jsem stud jako takový nikdy necítila, ale měla jsem obavy z toho, jak to vezmou potencionální zaměstnanci, kolegové a aby se maminky nebály nechávat své děti hrát si s naší dcerkou, protože má mámu s bipolárkou. Nakonec jediné, co jsem od širokého okolí dostala, je neskutečné pochopení, čímž já cítím velkou svobodu, protože svoji nemoc nemusím před nikým tajit.

Život s bipolární poruchou může být leckdy o dost kvalitnější, než jaký vede „normální“ člověk. Tím, že musím mít vzhledem ke své nemoci pravidelný režim, hodně cvičit, jíst zdravou stravu a vynechat alkohol, není moje tělo v 35 letech tak zhuntované v porovnání s vrstevníky. S náročnou prací v kanceláři od devíti do pěti by to bylo velmi náročné, takže se lidem s touto nemoci doporučuje mít volnější profese.

Já se i po mateřské živím psaním a v současné době se připravuju na doktorát na téma duševní zdraví Vietnamců v Čechách. Tak snad svojí disertací a otevřeností přispěju k tomu, že ten hodnotný život povede víc lidí s mentálním onemocněním.

Zveřejněno 24.5.2022 v Nezařazené - Komentáře - 0 »


Banánové dítě vzkazuje do nebe Václavu Havlovi: Děkuju, že můžu!

Je čas se vrátit ke svým kořenům – akademikům. Udělám si doktorát na téma Banánové děti v ČR a ve Francii. Budu to psát česky, nebo anglicky. Pak si to SAMA přeložím do vietnamštiny a francouzštiny. Těš se, vykojený mozku.

S láskou mávám marketing komunitě, reklamkám a firemním blogům. Moje žluté srdce vám bude navždy neskonale vděčné za šanci změnit kariéru v roce 2015.

Z korpopičky (neboli korporátní krysy), co jezdila na služebky do Paříže, Düsseldorfu atd, aby poslouchala bzzz bzzz o IT a technologii, jsem konečně mohla psát, vymýšlet šílenosti a být placená za své hobby. Díky cool projektům jsem procestovala celé Česko a kus světa.

Nebyla to ovšem od začátku procházka po ordinaci v růžové zahradě, ale celý život je jako růže, že. Bez trn se totiž nedá doopravdy žít a prožívat.

O velké depresi, krizi kreativity a finálním vyhořením z té radikální změny se dočtete v mé prvotině Banánové dítě (Vietnamka v české džungli). Celá cesta s happyendem byla napsaná tak, jak mi to moje šikmopohledy zpátky do minulosti dovolily. Protože SVOBODA ve vlastní hlavě je to nejdůležitější, když se chcete smát upřímně.

Získala jsem za tu dobu v marketingu jako freelance copywriter (psala jsem texty v papírové i digitální podobě) hromadu zkušeností i materiálů pro svoji 1. knihu. Potkala jsem mnoho dobrých lidí se srdcem na pravém místě, ať už bylo jejich srdce bílé, banánové, černé, snědé, nebo zelené (z nadměrné konzumace trávy :)).

Vždycky jsem si přála být součástí změny vzdělávacího systému v ČR, aby naše Izinka nemusela utíkat do zahraničí za lepšími školami jako kdysi já. Aby nemusela dělat přijímačky typu A B C. Aby měla kritické myšlení. Aby se celý život nebála ptát Proč. Aby na mě byla hrdá. Aby žila ve své hlavě svobodně.

Tak to zkusím takhle. Třeba to vyjde. Ano, tvrdila jsem všem, že už žádná kniha nikdy nebude. Tady vidíte, jak umím pěkně kecat.

Před 10 lety jsem začala blogovat tady na Aktuálně.cz, protože se mi zabila 1. a taky poslední vietnamská láska. Bylo nám oběma hořkosladkých 18 let.

Chystala jsem se ho konečně zeptat, zda bychom nezkusili spolu chodit, když mě naposled tak hezky provedl tím Petřínem, Lucernou a Národní knihovnou v Praze. Týden předtím náhle vyhasl jeho život, nikdo to nečekal.

Další knihy budu psát hlavně pro svoji polomáčenou dceru. Ne O ní (to by mohla pak mít pěkný trauma a třeba by mi to ani neodpustila), ale PRO ni.

P.S. Rozhodnutí o této životní změně jsem udělala na výročí 83. narozenin Václava Havla. Pane prezidente, touto novou životní dráhou Vám přeju všechno nej do nebe a DĚKUJU, ŽE MŮŽU!!!

Zveřejněno 9.10.2019 v HLAS KRVE - Komentáře - 0 »


Mí Třemošňáci mi rozumí – návrat k mým českým kořenům

V osmi letech jsem se ze dne na den odstěhovala z dvoumilionové Hanoje do třítisícové Třemošnice, malebného městečka v samotném srdci Železných hor. Jediná šikmooká cizinka, jediná žlutá mezi bělochy ve sněhu.

Všichni mě tam znali a měli vesměs moc rádi. Jen já jsem měla jejich pozornosti někdy až moc a toužila vždy utéct do velkého světa. Neměla jsem ráda ten svůj život pod drobnohledem.

Doma mi furt říkali, ať dělám, co dělám, hlavně abych nedělala rodině ostudu. Připomínali mi takřka na každém kroku, abych Vietnamcům v Čechách nekazila už tak dost pošramocenou pověst. Když jsi už na první pohled jiná, musíš být lepší než průměr, tloukli mi do hlavy i cizí krajané. To by v pubertě štvalo snad každého, ne?

Chtěla jsem proto vypadnout z Třemošnice co nejdál. Proč taky zůstávat, když mi do toho všeho ještě zakázali pít alkohol, kouřit a chodit s bílýma klukama? Opravdu jsem měla ještě v 15 letech zaracha za rande s bělochem 🙂 A nejsmutnější je fakt, že je to ve vietnamských rodinách běžná praxe i v dnešní době.

Z maloměstského života jsem utekla ihned po maturitě. Později mi ale byla malá už i stověžatá Praha. K našim jsem jezdila velmi často a pravidelně, ale za práh našeho domu by mě tehdy našel málokdo. Veškerá přátelství časem vychladla a pomalu mizela nenávratně v dáli.

Až po několika letech cestování po celém světě a zejména po narození dcerky si čím dál víc vážím každého návratu ke svým bílým kořenům – tedy k mým Třemošňákům, kteří mi rozumí a asi i vždy rozuměli. Jen já jsem si to přes všechny své krize identity odmítala připustit.

Dnes jsem vděčná za každé setkání se starými kamarády, kteří nepochází z mé pražské sociální bubliny. Neznají hastagy, ani mileniály. Nejedí avokádové tousty nebo chia pudinky. Nepijí flat-white, ani gluten-free matcha latté.

O víkendech nepoužívají mobily a není to pro ně svátek. Na výletech se spoléhají na vlastni intuici, případně kompas, a ne na Google maps. Nečekaji na fronty, když vyjde nový iPhone. Neřeší co-working, lajky, hejty, timeshity.

Teď se do Třemošnice vracím nejen za rodiči, ale i za svým dětstvím, které bych přála každému banánovému dítku.

Zveřejněno 26.6.2019 v HLAS KRVE - Komentáře - 0 »


Svět digitálních matek

Dneska vypadá Izie fakt hrozně. Oči uplakané, boule na hlav od včerejší srážky se zdí, po celém hrudníku omáčka od boloňských špaget. Tohle bychom měly vyfotit a postnout na Facebook. Ať se to všude nehemží jen těmi dokonalými miminky jak z reklamy,“ povídám Eli u nás doma.

To jo, ale aby na tebe neposlal někdo sociálku,“ zhatí mi nápad kamarádka.

A takhle to v dnešním světě holt chodí. Děťátko se fotí jen v nejlepších oblečcích, ani skvrnka se nesmí objevit před objektivem. Na téměř všech snímcích vypadá byt jako by tam uklízela četa Stepfordských paniček, kde je smítko sprostým slovem. Protože mít opatlané dítě a nepořádek v domě – to přece znamená špatná matka, která svoji úlohu nezvládá.

Kdo ale tuhle rovnici vymyslel? Samy maminky, které se neustále v něčem porovnávají a navzájem se hodnotí? V před-internetové době se mezi sebou srovnávaly leda sestry, sousedky a kamarádky. Všechny odedávna soutěží o nejroztomilejší a nejšikovnější dítě. Dneska se díky internetu může o metál miminko roku přetahovat Evička z Horních Počernic se Zuzankou z Velkého Meziříčí, jež se nikdy neviděly. Stačí, aby jejich mámy měly smartphone.

Jejich revírem je Facebook a Instagram, jejich tempo je vražedné (zpravidla odpovídají do minuty, některé i uprostřed noci), jejich protivníci jsou matky s odlišnými názory. Když si pročítám diskuze maminek na mateřské, dostávám občas pocit, že nedělají nic jiného, než že sedí přilepené k počítači.

Nemůžu si pomoct, ale napadá mě otázka: proč mají mámy za potřebí tolik porovnávat svoje děti a svůj styl výchovy? Utvrzují se v tom, že jejich směr je jediný správný? Ve světle jiných přístupu se cítí více nadřazené, lepší než ostatní ženy? Čekají od ostatních pochvalu, uklidnění, podporu? Je mateřská o lajku, na který se čeká?

Přijde mi, že poslední léta je kojení nejvděčnějším tématem pro srovnávání mezi matkami. Kojení a nekojení se neprobírá jen na Emiminu nebo Modrém koníkovi. Kdekdo vám může chytře poradit, jak na to. Už si můžete i koupit online kurz správné laktace.

V dnešním světě je již běžné, když žena ve společnosti kojí. I celebrity se toho nebojí a postují své intimní „kojící“ chvilky, pod kterými se hemží pozitivní reakce. Dnešní doba jednoduše kojení fandí na rozdíl od dob našich matek a babiček. Ovšem, když vyjedete ze společensky přijatelných kolejí, nikdo nezůstane potichu. „Ty už nekojíš!“ vytkla Christie Teigen pod její fotkou, kde krmí několikaměsíčního synka z lahve.

Jednou jsem v herničce zmínila, že jsem musela v šestém měsíci přestat kojit. Hned se na mě sesypaly, že je to moc málo, že jsem měla pokračovat, protože takhle bude mít slabý imunitní systém, nebude mít dost vitamínů a dalších látek, jež může předat jen matka.

Jelikož jsou mé dceři nyní patnáct měsíců, mám již nějaké zkušenosti s příkrmy. Pro inspirace si sem tam chodím do skupiny na Facebooku Příkrmy pro miminka. Jednou tam jiná maminka zveřejnila recept pro roční batole, v němž byl česnek. No to byl oheň na střeše. Vlna negativních komentářů na sebe nenechala dlouho čekat. „Proboha, to nevíte, že česnek nebo cibuli nesmíte dávat dítěti do dvou let?“ ozývalo se ze všech stran dokonce i několikrát. Já být autorkou receptu, tak ztratím veškerou chuť k dalšímu sdílení.

Já jsem ve svém okolí považována za bio matku. A to jenom protože veškeré jídlo připravuju sama, jelikož máme skvělý parní přístroj, s kterým je příprava jednoduchá a rychlá. Tudíž naše Izie nikdy neochutnala jídlo z lahvičky nebo ovoce z kapsičky. Ingredience se snažím kupovat kvalitní, ale rozhodně není všechno z farmářských trhů. Takže nazývat mě jako bio eko matku je téměř až urážkou těch skutečných.

Očkovat, nebo neočkovat? To je v mém současném sociálním kruhu skoro až existenční otázka, jež provází řada rozporuplných emocí. Většina z mých přátel nechává své dítě očkovat. Občas si někdo postěžuje, že po očkování dítě začalo mít atopický ekzém nebo hůře spalo.

Odpůrci očkování jsou nyní hlasití téměř jak feministky. Diskuze jsou tak dynamické, že na Facebooku již existuje skupina NE(očkování), kde se třaskavé téma probírá nejen mezi maminkami a tatínky. Já se osobně přiznám, že se mi ze všech těch protichůdných informací motá hlava. Zprávy o tom, že očkování způsobuje autismus a různá postižení mě straší ve snech. Na druhé straně představa, že bych svoji dceru nenechala vůbec očkovat, mě děsí snad ještě více.

Dalšími vděčnými tématy jsou nezbytně pleny, kde se řeší látkové nebo jednorázové, šátkování, barefoot nebo také spaní v ložnici či v samostatném pokoji. Jedno téma se mi ovšem zdá ještě dosti neprozkoumané – poporodní deprese.

Nepočítám-li hormonálně a fyzicky náročné šestinedělí, poporodní deprese na mě udeřily šest měsíců po porodu. Googlila jsem si zkušenosti ostatních maminek ve víře, že mi pomůžou se z těžkého období snáze dostat. Ke svému překvapení jsem toho moc nenašla.

Toto téma zřejmě není přípustné ani v online světě. Přijde mi to škoda. Zažívá to každá druhá žena bezprostředně po porodu nebo několik měsíců poté jako v mém případě.

Maminky s malými miminky, zejména v zimních měsících, jsou odsouzené k tomu strávit většinu času doma. To je také důvod, proč jsou tak často na internetu. Chybí jim společnost a starý život, a tak se z nich stávají digitální matky, co od mobilu stěží odtrhnou oči. Jak z toho kola ven?

Napadá mě jedině, aby se mezi lidmi probíraly i stinné stránky mateřství. Že je v pořádku, když má na oblečení skvrny od oběda. Že prádelní koše můžou přetékat špinavým oblečením. Že je normální, když máma je unavená, neupravená nebo smutná. Protože v offlinovém světě se nic nedá vyretušovat.

Zveřejněno 16.2.2019 v Nezařazené, STŘET S OKOLÍM - Komentáře - 0 »


Jak vidí Vietnamci Češky? Pihovaté a ve stáří málo udržované

Jet do Čech a „neochutnat“ Češku je jako jet do Itálie, aniž byste si dali pravou italskou pizzu. Tak nějak zní nepsané pravidlo pro každého Vietnamce v Čechách.

O Češkách se mezi mými krajany totiž povídá, že jsou oproti Vietnamkám více sexuchtivé. Pojem nezávazný sex nebo sex na jednu noc pro ně neznamená ostuda pro celou rodinu a zatracení celého rodu.

Když do toho přidáme ještě pro Asiaty exotický vzhled, je jasné, že se ono pravidlo snaží dodržet téměř každý Vietnamec. Když se řekne Češka, Vietnamci si představí vysokou prsatou blondýnu s dlouhýma nohama, co ráda dá (i když není sama).

„Vypadáš dosti…česky,“ povídá mi na přivítanou strejda. Bylo mi 18 a naposled mě viděl před 10 lety. Mezitím jsem nakynula do ženských tvarů, které se mezi mými krajanky zřídkakdy vyskytují. Když ve Vietnamu máte víc jak 50 kg, vaše boky nemají míry školačky a prsa máte větší než dvojky, jste tlustá. Diplomatičtěji řečeno – jste česká buchta.

„Jsou všechny Češky pihovaté?“ ptá se mě zvědavá sestřenka. Zrovna se díváme na televizi a v reklamě se objevila nějaká Evropanka s tvářemi poseté pihami. Pihy – pro Čechy naprosto běžný jev jsou pro našince obrovským zdrojem fascinace.

Ovšem, nenechte se mýlit, vidí je spíš jako vadu na kráse. Ve Vietnamu jsem ještě nikdy neviděla pihovatého člověka. Za to tady v Čechách jsem už potkala pár Vietnamek, kterým se po letech pod evropským sluncem pár pih na tváři objevilo. Většina se to snaží zamaskovat všelijakými krémy a každodenním make-upem. Vůbec nechápu proč. Já jsem třeba vždycky chtěla být zrzatá a pihovatá.

Vietnamci vůbec nechápou, proč se Češky tak rády opalují. Honba za bronzovou pletí jim připadá padlá na hlavu. Normální (tedy zimní) pleť Evropanek je pro ně totiž sen, za který jsou ochotné platit nemalé peníze. Některé to zaženou tak daleko, že využijí i služeb plastické chirurgie.

Všechny chodí ven jen ve slunečních býlích, zahalené do šátků a rukavic, aby nikde nečouhal ani malý kousek pokožky. Utrácí nehorázné částky za kosmetické přípravky, aby docílily co nejbělejší pleti. Ta taktéž jakýmsi způsobem vyjadřuje jejich společenský status. Být bílá znamená být zdravá a bohatá, protože nemusí pracovat na slunci.

„Hlavně si neber Češku,“ takto zní rada každé vietnamské matky směrem ke svým synům. Když si chlapec domů přivede českou dívku, jeho rodina to bere jako úlet v mládí. Předpokládá se (nebo se za to celý rodinný klan modlí), že až nadejde čas, poslušný syn zmoudří, opustí Češku a najde si vhodnou Vietnamku.

Proč? Protože se všeobecně má za to, že česká snacha je moc líná a pohodlná, aby vypomáhala tchýni při rodinných sešlostech. Slýchávám též předsudky o tom, že jsou moc drzé, odmlouvají, jsou nevěrné, málo vaří, nepečují pořádně o manžela ani děti a ve stáří se nepostará o jeho rodiče.

Většina vietnamskou-českých vztahů krachne právě tehdy, když manžel onemocní. Tehdy si uvědomí, že vietnamská manželka by o něho asi lépe pečovala.

„Češky jsou pěkné tak do 35, pak mají děti a už se o sebe moc nestarají. Mají povadlá ňadra, špeky a ve stáří už se neudržují vůbec,“ povídá teta, když si v kuchyni povídáme. Takhle to vidí nejen ona. Dokonce i můj vlastní manžel mi jednou z legrace tvrdil, že si vzal Vietnamku, protože stárneme pomaleji a jsme krásné i ve stáří.

Je pravda, že takové francouzské důchodkyně jsou šmrncovní, i když chodí oholi. Namalují se a vyfiknou se, přestože jdou jen do obchodu. A všechny voní drahým parfémem. Na druhé straně málokterá česká babička by se obešla bez květované zástěrky. A co si budeme nalhávat, Češky s věkem opravdu kynou.

Původní text byl vydán v Moje psychologie 8/2018 

Zveřejněno 19.9.2018 v Nezařazené - Komentáře - 0 »


Čeští doktoři a „moderní“ maminky

Ubrečené mámy s nově narozeným miminkem v náručí odcházející z nemocnic s depresí, protože na ně byly v porodnici sestřičky hnusný. Nešťastné těhule, co musí jít na rizikový, protože je vystresuje neprofesionální gynekoložka.

Zoufalé manželky doma brečí, protože si nevědí rady, co s řvoucím kojencem, jehož trápí svědivá kůže. Nevyspalé maminky, co v noci k dítěti vstávají 30 krát, a přitom ani netuší, jak potomkovi pomoct.

Všechny do jednoho ale před doktorem mlčí, poslušně kývou, předepsané léky koupí, ale rovnou vyhodí, nebo nenápadně odcházejí k jinému lékaři bez vysvětlení.

A mně pokaždé vrtá hlavou PROČ? Proč proboha skoro 30 let po Sametové revoluci se Češi bojí ozvat a raději drží hubu? Proč si myslí, že doktor je něco jako nadčlověk, tudíž se nemůže nikdy mýlit?

Protože mají strach ze „zbytečného“ konfliktu? Z obavy, že se o nich bude ve městě povídat jako o žalovníčkovi a potížistovi? Protože stejně doktor ví nejlíp? Protože hloupý pacient je ten, který se vzdělává? Protože do nich rodiče nalévali hesla jako: „Jen nehas, co tě nepálí?“

Takové ženy potkávám skoro denně. S takovými jsem ležela v porodnici a potkávám je na ulicích, v kavárnách, na dětském hřišti i v čekárnách u doktora. Všechny se shodnou na tom, že jestli si někdy budu na doktora stěžovat oficiálně, tak mě určitě podpoří. Jo jo, ženský. Tak určitě 🙂 Zkuste to nejdřív samy z očí do očí.

Vím, že lékaři nejsou u nás dostatečně placení. Vím, že české zdravotnictví je jedno z nejlepších na světě. Takže horší už to být nemůže. Naopak. Zpětnými vazbami od pacientů se doktoři můžou jen zlepšovat. Stejně tak i pacienti.

Zveřejněno 25.5.2018 v STŘET S OKOLÍM - Komentáře - 0 »


Dear Mr. President, ta politická korektnost mě tady už fakt štve

Oficiálně nejsem rasistka, ale občas tak mluvím a píšu. Protože mám v hlavě spoustu předsudků a věřím zažitým stereotypům. Vím o tom, a proto se je snažím sama sobě bořit aspoň tím inkoustem a nekorektním humorem.

Poslední dobou mě ale dost trápí nebezpečný vir, tzv. politická korektnost. Nevím, jak Vám, ale mně (Vietnamce žijící v Česku s dvojím občanstvím, co se považuje za Vietnamku i Češku, české občanství jsem dostala až v roce 2015) ta zdejší přehnaná diplomacie už vyloženě vadí.

Už mě netěší, že některé ne/ziskové instituce, běžní občané i politici bojují o to, aby se mi neříkalo žluťásek, šikmoočka, rákosníček a dalšími „hanlivými“ výrazy.

V mém případě paradoxní, že? Zrovna autorka knihy Banánové dítě (Vietnamka v české džungli). Pojem banánové dítě jsem poprvé slyšela v současném Klubu Hanoi, nyní South East Asia – liaison, z. s.  Pochází prý z Ameriky, kde je vietnamská komunita mnohem déle než v Čechách.

Pro mě osobně to pejorativní slova nejsou, protože si to nepřipustím. Dělám si z nich naopak sama srandu. Tenhle proces trval dlouhou řádku let a nikdy nebude bohužel dokonalý. Chápu, že to někoho z mých krajanů může urážet a naštvat, když je takhle někdo osloví, ale mně to pomáhá a baví. Vím, že to máme každý jinak.

Nicméně, když se těmito slovy nazývám já sama, nikdo mě jimi nemůže ranit. Mám pocit, že jim tím beru jejich zbraň, co by proti mně mohli případně použít.

Občas se mi stane, že se do telefonu neznámému člověku představím jen jako Jirásková. Během příjemného hovoru se dostaneme ke vtipům o Vietnamcích pěstující ve sklepě marihuanu. Oba se řehtáme. Dotyčný si na druhé straně sluchátka totiž celou dobu myslí, že jsem čistokrevná Češka.

Jakmile mu sdělím, že pocházím z Vietnamu, tak prudce s humorem zabrzdí. I když ho ujišťuju, že mě to fakt nevadí, že naopak. Během sekundy jako kdyby se mezi námi postavila konverzační zeď, kdy si Čech hlídá každý slovo a dokola se omlouvá, že mě nechtěl urazit. Veškerá uvolněnost je zkrátka pryč.

Takovéhle situace mě strašně mrzí. Nechci, abychom to tu měli jako v USA, kde mají učitelé dlouhatánský seznam, jak mají oslovovat jednotlivé studenty z různých etnických skupin. Aby je to neurazilo, případně aby jim nezpůsobili nějaké psychické trauma.

Bojím se, že se jednoho ošklivého dne budu muset bát nazývat sama sebe, svoji národnost nebo rasu slovy, jež jsem si SAMA vybrala.

Možná je ten recept i humor. Celý život si umět dělat ze sebe srandu. My doma si už teď děláme z malé dcery srandu, že je žluto-bílá, šikmooká, polomáčená. Že aspoň bude vidět širokoúhle.

Pane prezidente, děkuju Vám za to, že jste v roce 2013 podepsal smlouvu o dvojím občanství, díky kterému jsem se mohla voleb účastnit.

Sice jsem nevolila Vás, ale doufám, že v následujících pěti letech nebudete přispívat ke konci humoru a uvolněnosti v Čechách. Jde to i slušně. Teda aspoň doufám.

Prosím – Vás a vlastně i celé Česko – neberte mi věci, proč se tato republika stala mým druhým domovem. Děkuju moc předem.

Duong Nguyen Jirásková
(Slunečnice, něžná květinka, občas ostrá jak chilli omáčka 🙂

P.S. Píši Vám hlavně jako máma čtyřměsíční žluto-bílé dcery.

Zveřejněno 28.1.2018 v Nezařazené - Komentáře - 1 »


Moje kniha Banánové dítě

Jsem banánové dítě žijící v české džungli. A tolik se bojím, že bych na to mohla někdy zapomenout, až jsem musela napsat knihu.

Knihu jsem psala přesně rok. Bylo to jedno z nejlepších obdobích mého života, a místy noční můra zároveň. Zopákla bych si to? Nejsem si jistá. Kolikrát jsem to chtěla vzdát? Nedopočítám se. Stojí ten výsledek za to? Pro mě osobně je to mé životní dílo.

Moje vietnamské jméno sice znamená Slunečnice a považuji se za pozitivního člověka. U mé knihy se však nebudete jen smát. Samozřejmě doufám, že jsem napsala svěží, nekonvenční a především zábavnou knihu, co čtenáře nedostane do deprese hned v úvodu.

Nicméně, život je barevný, a tak ve snaze být otevřená a upřímná sama k sobě, se v knize nevyhýbám ani tématům jako vlastní deprese, smrt blízkých, nebo pády na držku během změny kariéry atd. Protože i to všechno patří do mého života mezi Asií a Evropou.

Celá kniha je ale především o mém hledání/nalezení svobody – ve vztazích, v práci, a hlavně v mysli, ve vlastní hlavě. Některé příběhy jsou doplněné o pohledy mého českého muže, který rád říká věci naplno, tudíž ani v mé knize nechodí okolo horké kaše.

Tady máte 7 lekcí, jež jsem si z celého pokusu o profesionální spisovatelštinu odnesla:

1. Když to nevyjde napoprvé, nevzdávej to

Nápad napsat knihu mi původně vnuknul bývalý správce blogů na Aktuálně.cz (pan Stejskal) na začátku roku 2015. V době, kdy já poprvé v životě dostala padáka a on odcházel z Aktuálně, ho požádali v Albatrosu o tipy na nové autory. Navrhnul mimo jiné i mě a já v tehdejší bláznivé euforii na tu příležitost kývla. Koneckonců zrovna jsem vyměnila kancelářskou práci za psaní, tak proč bych nezkusila dráhu spisovatelky?

Naštěstí jsme se ani nedopracovali ke smlouvě, protože jsem velmi záhy upadla do největší deprese svého života. Neměla jsem pořádný nápad, koncept, nic. Moje studna nápadů vyschla dřív, než tam vůbec nějaká voda stačila dotéct. Tak jsem nechala sen o knize spát.

Až v srpnu 2016 jsem se rozhodla sama oslovit pár vydavatelství v Čechách, když už jsem se cítila skutečně zralá na to, aby kvůli mně umřely stromy. Největší rozdíl vidím v tom, že jsem při prvním pokusu o knihu ještě sama hledala cestu ke psaní, k životu na volné noze a k sobě samé. Zatímco napodruhé jsem si mnohé ujasnila a cítila jsem, že už mám světu doopravdy co sdělit.

2. Než začneš oslovovat různá vydavatelství, aspoň si je krátce prostuduj

Ten večer, kdy jsem se rozhodla, že zkontaktuju pár vydavatelství v Čechách, si pamatuju celkem živě. Napsala jsem univerzální e-mail s popisem konceptu knihy, který jsem rozeslala všem vydavatelstvím, o nichž mi Google řekl, že cosi vydávají. Ani jsem neřešila, jestli se specializují na beletrii, biografie, odborné knihy apod. Nezkoumala jsem ani, jaké publikace jim již vyšly a jak kvalitní marketing k nim dělají. Prostě jé, hele, e-mail, šup ho sem, copy paste a poslat. No prostě trapas.

3.Při výběru vydavatele dej na instinkt

Ozvala se mi většina vydavatelů, kterým jsem napsala. Někteří odepsali dokonce hned druhý den. S pár z nich jsem se sešla v Praze. Z některých e-mailů jsem už rovnou cítila, že ta spolupráce by nebyla dobrá. Z Bizbooks od Albatros Media se mi ozvala Hanka Hozová a jako jediná rovnou přes telefon (žádný mail), přes který mi přišla hrozně nadšená. Takže i přes tu nevýhodu, že jsem měla vydavatelku až v Brně, jsem do toho šla, protože mi ze všech sedla nejvíce. Lepší vydavatelku jsem si vážně nemohla vysnit. I díky jejím radám a nekonečné trpělivosti jsem knihu dotáhla do konce v této formě.

4. Když tě psaní knihy od začátku nebaví, změň koncept

Začala jsem psát s tím, že to nebude zcela autobiografie, ale spíš polo-beletrie. Něco bude vycházet ze skutečných událostí, ať už z mého života, nebo ze života lidí, který osobně znám. Někde něco poupravím či zcela vymyslím, abych někomu zbytečně neublížila.

Vyprávěla jsem vše chronologicky jako jeden příběh. Strávila jsem nad tím skoro tři měsíc. Podvědomě jsem tušila, že je to balast, který by nikdo nečetl ani pod vlivem levného chlastu. A hlavně jsem já sama z toho psaní neměla vůbec radost. Prostě tomu chyběla ta správná šťáva.

Nakonec jsme se s Hankou shodly na tom, že mi bude víc sedět soubor krátkých příběhů/povídek, ve kterých proberu nejdůležitější témata, skrz která se zamyslím nad svým žlutobílým životem. Během změny konceptu jsem si totiž uvědomila, že to píšu hlavně pro sebe, tudíž je mi srdečně jedno, jestli někoho naštvu.

Takže je z toho nakonec 100 % autobiografie ve 20 příbězích, kde se všechny události staly (teda aspoň tak jak si to pamatuju) a všechny postavy doopravdy existují. Není to knižní vydání mých blogů!

Předem upozorňuji, že se v knize neberu moc vážně. Snažím se vyprávět s nadhledem, což bývá místy dost kontroverzní. Koneckonců máme v rodině Čechy, Vietnamce, Židy, Romy, Ostraváky a knihu mi ilustruje Slovenka. Už jenom ten černoch nám tam chybí. Tak kdo by si mohl být politicky nekorektní, když ne naše rodina?

5. Když tě psaní knihy stále nebaví, zkus to vzdát

Nejsilnější impuls k napsaní knihy mi dal zpočátku můj táta. Byli jsme spolu na zahradě a grilovali maso, když jsme si povídali o mé nové kariéře textaře na volné noze. Radikální změna korporátní krysy v kreativce byla pro mé rodiče celkem nepochopitelná. „Až napíšeš knihu, to tě teprve budu považovat za opravdového umělce,“ říká mi s úsměvem taťka. A tak mě na začátku k psaní hnala hlavně externí motivace, kdy jsem chtěla dokázat taťkovi, že na to mám. Že jsem největší umělec naší rodiny.

Také mě v jednu chvíli hrozně namotivoval Ladislav Zibura, jehož cestovatelské stand-upy a knihy žeru a s kterým mě spojuje podobný humor a společná vydavatelka. „Poslední dobou se nám to soužití tady nějak kurví. Děláš záslužnou věc. Díky za tvou práci. Piš co nejrychleji!“ napsal mi princ Ládík. Ve světlých momentech mi jeho díla a slova dost pomáhala, abych se dokopala ke psaní. Ve chvílích deprese jsem si jeho knihy musela schovávat, abych si nepřipadala jako největší looser. Svazoval mě ten pocit, že někdo venku na tu knihu čeká. A nebyl to (bohužel) jen Láďa.

Když jsem změnila koncept a měla napsaných zhruba pět příběhů, tak jsem otěhotněla. Byla jsem tak megašťastná, že jsem na rukopis nešáhla celé tři měsíce, a jen si užívala slastného pocitu nastávající maminky.

Při návratu ke psaní jsem to celé normálně musela vzdát. Nebyla jsem schopná chytit slinu. Řekla jsem si, že holt zaplatím Albatrosu pokutu a tu knihu nevydám, protože na to prostě nemám. Po pár dnech stresu jsem v sobě zničehonic probudila jinou motivaci – tu vnitřní. Na té záleží koneckonců nejvíce a je také nejužitečnější v boji proti vlastním výmluvám.

6. Co nejčastěji si připomínej, že to píšeš hlavně pro sebe

Byl to odjakživa můj sen mít na poličce svoji vlastní knihu. Dokonce jsem si chtěla před 5 lety vyrobit ze starých knih křeslo na čtení. Ale bylo mi líto těch knížek. Tak jsem si celou dobu říkala, že kdyby to nikdo nechtěl kupovat, tak se do konce života zadlužím, vezmu si v bance půjčku, vše odkoupím a z vlastních knih si udělám to vysněné křeslo.

Téměř celou dobu psaní jsem však vnitřně bojovala s pocitem, že vlastně ani nechci, aby to četl někdo cizí. Chtěla jsem si zaznamenat svůj banánový život a své pohledy na svět sobecky jen pro sebe, pro své děti a své nejbližší.

Říkala jsem si, že ty blogy, to jsou takové pohlednice do mého života, ale kniha už je místy až moc osobní, protože jdu mnohem hlouběji a píšu to s pořádně prořízlou hubou. Nebyla jsem si jistá, že chci, aby můj život a mé pohledy rozebírali lidé, co mě ani neznají. Lidé, kteří neznají kontext a třeba ji vůbec nepochopí. Jenže jsem neměla tolik peněz, abych si ji vydala sama.

Poté následovaly týdny, kdy jsem si četla autobiografické knihy různých žen jako například Sad, Chomejní a já od Abnousse Shalmaniové, Provdaná proti vlastní vůli od Lajly a Zmrzačená od Khady. „Jestli dokázaly tyhle ženy o svém životě napsat knihu, tak já s porovnáním s nimi mám tak malicherný problémy a traumičky, že to musím dát taky,“ řekla jsem si.

Nakonec mi také došlo, že i takto vypadá cesta ke svobodě ve vlastní mysli. To nekonečné psaní nepsaní, kdy člověk pochybuje o sobě, svém talentu, své vůli, světě. Jak šel čas a příběhů přibývalo, bylo mi čím dál více jedno, kdo si tu knihu přečte, co si o ní bude myslet a kdo se mi za ni vysměje.

Já jsem sama na svůj výtvor již teď nesmírně hrdá, neboť jsem ji napsala především pro sebe a snad i lehkým perem, jež se bude hezky číst. Psala jsem to během těhotenství, při ranních nevolnostech, ve chvílích, kdy jsem truchlila, že mi odešel děda (můj poslední vietnamský prarodič), při psaní článků pro klienty na volné noze a při stěhování do nového domu. Hustej punk!

Jestli tu knihu někdo nepochopí, jeho problém. Komu se nelíbí, ať to nečte. Přece jenom ne každému sedne můj švejkovský smyl pro humor, (sebe)ironie a politicky nekorektní sarkasmus – to vše totiž tvoří moji knihu a vlastně celou moji osobnost.

7. Dobře si naplánuj datum vydání knihy

A poslední lekce plyne z finiše knihy – nikdy si nenačasuj dokončování knihy, porod, psaní článků do zásoby pro klienty, shánění sponzorů a organizaci křtu na nejteplejší měsíce v roce. Jako fakt nikdy! Zvlášť když si ilustrátorku najdeš pět minut před dvanáctou jako já.

Vydání mého žluto-bílého debutu je naplánované na začátek listopadu. Doufám, že se uvidíme na křtu! Dám vám včas vědět, kdy a kde. Zatím se tu mějte hezky. Já jdu rodit…tu první dceru 😛

Článek najdete i na Aktuálně.cz

 

 

Zveřejněno 28.8.2017 v HLAS KRVE, MOST KULTUR, Nezařazené, STŘET S OKOLÍM - Komentáře - 1 »


Milá fazolko, tady tvoje maminka

Dnes krátce po 9h jsme se poprvé potkaly skrz obrazovky ultrazvuku u paní gynekoložky v Karlíně. Jeli jsme tam s tatínkem, kterého jsem již tradičně vypsychovala ještě tu noc předtím. Z ničeho nic jsem mu plakala v náručí, jak jsem se bála, že třeba těch 5 těhotenských testů za poslední týden selhaly a nakonec tě pod srdcem nenosím.

Nemohla jsem ani dospat, jak jsem se těšila, až mi tě doktorka oficiálně potvrdí. A tak jsem vstala už v 5h a psala knihu za zvuku Passenger, aby ten čas trochu utíkal. Dojeli jsme na místo včas, v čekárně byly samé těhulky s velkým břichem. Tvůj táta se schoval za roh a na rozdíl ode mne byl naprosto klidný.

Než do mě zasunula paní doktorka ten ultratenký vibrátor bez vrnění, za to s obrovským množstvím studeného modrého gelu, tak jsem jí ještě honem oznámila, ať mi ani neříká, že ve skutečnosti nejsem těhotná.

Naštěstí ses chytil/a tak rychle, asi hned napoprvé, kdy jsme tě zplodili den před Štědrým dnem. Jsi ten nejkrásnější dárek, jaký jsme si mohli přát. Jen doufám, že vás tam není moc, když jsme s tatínkem tak výkonní, že jsme to dali už na první šťouch. Každý den jsem si dělala testy, abych věděla, jestli jsem nebo nejsem. Podle tatínka se to prý totiž pozná hned 2. den, koupil totiž supr trupr drahý inteligentní testy, které by to měly poznat. No, tak vidíš, poznaly velký hovínko.

Bříško už mi pěkně roste, poslední dobou bych furt žrala, konečně mám pořádnou výmluvu, prý než začnu blít, tak si to mám užít, snad nebudeš příliš otylý/á a velký/á. Nechce se mi rodit 4 kilový dítě s obří hlavou o celkové délce 60 cm. Už se na tebe děsně těším.

Před početím jsme ti s tatínkem koupili velkého plyšáka méďu Pú, abych ho mohla předem zahřát. Budeš ho mít v postýlce, aby se ti nestýskalo, až tam budeš sám/sama. Jenom se bojím, aby tě nezalehl, máme když tak ještě íáčka, tak ho taky začnu zahřívat. Jenom si nesmíš vzít tátovu mončíka, kterého má ještě od své babičky, nebo ho bude muset dávat do trezoru. Najdeš si svého oblíbence, kterého budeš mít rád/a jako táta má mončíka a já stračenku, tu mi koupil tvůj tatínek 1. Vánoce, co jsme prožili společně.

Měl/a by ses narodit na konci srpna, takže nejspíš budeš celý život panna. Nicméně bych neměla zbytečné obavy, pokud budeš po tátovi, pannou nezůstaneš moc dlouho, nejspíš to nevydržíš ani do puberty. Jméno už máme, představ si. Když budeš holka, budeš Eliška a budeme ti říkat Eli. Když budeš kluk, budeš Vašek, s tím, že si připlatíme, abys nebyl oficiálně Václav, páč to je jméno pro starýho dědu, jako třeba tvůj děda Jirásek. Budeš prostě jenom Vašek a běda jestli ti někdo bude nazývat Venco nebo Vašík. Vietnamský jméno ti vybere babička Yến až po narození. Prý musí nejdřív vidět, co z tebe vyzařuje.

Ale znáš nás s tátou, ještě to budeme tolikrát měnit a možná ti vyberem finální jméno až v porodnici. Pro tvé vlastní dobro ti nebudeme komplikovat život a dostaneš jen jedno jméno a jedno příjmení, a to po tátovi. Já ho mám taky, ale tebe ušetříme Nguyen, přestože je to 9. nejběžnější příjmení v Česku!

Ani nahý/á nezůstaneš moc dlouho, už jsem začala hromadit výbavičku, dnes jsem koupila historicky první dupačky. Jsou krásňoučký, bílý s šedivými obrázkami medvídka Pú, abys měl/a kompletní sadu Winnie the Pooh. Uvidíš, zamiluješ si to a už to nikdy nebudeš chtít sundat, i když ti už bude dávno krátké. Můžeš to třeba dát pak panence. Teda pokud budeš holka…nebo gay.

Jinak prarodiče se na tebe moc těší, čeští praprarodiče jakbysmet. Už teď si dělají časový harmonogram, kdo kdy tě bude vozit v kočárku. Už určitě volali i do Vietnamu. Škoda, že tě nestihli vietnamští praprarodiče, děda se moc těšil. Určitě na nás oba budou dohlížet shora. Já jen doufám, že se tvé váhy prarodiče nezaleknou hned zpočátku, a budou tě fakt občas hlídat, abych si taky mohla někdy vydechnout a případně prospat, nebo něco napsat, abych nevyšla ze cviku.

Neboj, teď spím do zásoby, i 14h denně. Předpokládám, že to funguje jako zimní kila navíc. Hlavně ať nejsi po mně a nebudeš brečet nonstop. Prosím, buď po tátovi a celý den spi a vzbuď se jenom na krmení, moc prosíííím.

Tak se tam v bříšku hezky chytni, buď silný/á a vyjdi ven včas, už se nemůžeme dočkat, con yêu!

Pusinku na čelíčko i tvářičku, jež ještě nemáš. Moooooc se těším, ty naše polomáčenko!

S láskou,

Maminka/Mẹ thương con

Kavárna Slavie, 17. 1. 2017, 12:27

Zveřejněno 17.1.2017 v HLAS KRVE, Nezařazené - Komentáře - 7 »